• KATEGORIT

 • FOTO E DITËS

 • Profilet

  Lorik Cana është i lindur në kryeqytetin e Kosovës në Prishtinë.Si fëmijë largohet nga vendlindja drejt Zvicrës.Si junior fillon të luaj për ekipin Zvicerian Lausanne Sport.Talentin e tij e vëren skuadra Paris Saint-Germain e cila arrin që ta radhisë mesfushorin Kosovarë në radhët e veta vetëm si 16 vjeqar.Pasi kalon mjaft mirë edhe në juniorët e klubit Parisien , dhe kur pjekuria e tij vie në shprehje , drejtuesit e klubit Parisien vendosin që ta angazhojnë në radhët e Seniorëve kur ende nuk kishte mbushur 19 vjet. ( Më shumë )

 • RSS www.futbolli.info

  • IBRAHIMOVIQ OPERON DORËN, DO TË MUNGOJË TRI JAVË
   Futbollisti i ri i Barcelonës, suedezi Zlatan Ibrahimoviq, nuk do të mund të debutojë për ekipin e ri, së paku deri në fund të gushtit për shkak të operimit të dorës. Ibra arriti të hënën në Barcelonë, derisa mbi 60 mijë shikues në Nou Camp i bënë atij një pritje madhështore, por për të parë […]
  • MANCHESTER CITY ANGAZHON MBROJTËSIN KOLO TOURE NGA ARSENAL-i
   Manchester City ka vazhduar të harxhojë milionat për futbollistët për sezonin e ri. Citizens kanë arritur marrëveshje me qendërmbrojtësin e Arsenalit, Kolo Toure. Shtypi anglez shkruan se futbollisti nga Bregu i Fildishtë ka pranuar ofertën e City-t, që atij i sjellë të ardhura prej 120 mijë funteve në javë, ndërsa Arsenalit rreth 20 milionë euro. […] […]
  • CHELSEA NUK HEQ DORË NGA PIRLO
   Sipas mediave angleze, ekipi londinez Chelsea i ka bërë ofertë Milanos për ta transferuar mesfushorin italian, Andrea Pirlo, në Stammford Bridge. Ish-trajneri i rossonerëve, i cili aktualisht është te Chelsea, Carlo Ancelotti, adhuron 30 vjeçarin dhe thuhet se skuadra e tij i ka ofruar Milanos 10 milionë euro, plus shërbimet e dy futbollistëve, Claudio Pizza […]
  • CACERES HUAZOHET TEK JUVENTUSIT
   Tashmë është zyrtare… mbrojtësi nga Uruguai, Martin Caceres, është transferuar te skuadra e Juventusit. Raportohet se dy klubet kanë gjetur gjuhë të përbashkët që mbrojtësi i Barcelonës të kalojë në formë huazimi për një vit, me opsionin për ta blerë Juventusi për shumën prej rreth 15 milionë eurosh. 22 vjeçari ka konfirmuar se me padurim […] […]
  • DANIEL GUIZA PRANË LYON-it
   Sulmuesi spanjoll te Fenerbahqe, Daniel Guiza, është shumë afër transferimit te kampioni i shumëfishtë i Francës, Olimpique Lyon. Drejtuesit e klubit turk, Fenerbahqe, kanë pranuar ofertën e Lyon-it prej 12 milionë eurosh për të angazhuar spanjollin, i cili në kampionatin turk shënoi vetëm 11 gola. Vetëm një vit më parë, 28 vjeçari, ishte golashënuesi më […] […]

DANIEL GUIZA PRANË LYON-it

Sulmuesi spanjoll te Fenerbahqe, Daniel Guiza, është shumë afër transferimit te kampioni i shumëfishtë i Francës, Olimpique Lyon. Drejtuesit e klubit turk, Fenerbahqe, kanë pranuar ofertën e Lyon-it prej 12 milionë eurosh për të angazhuar spanjollin, i cili në kampionatin turk shënoi vetëm 11 gola. Vetëm një vit më parë, 28 vjeçari, ishte golashënuesi më i mirë i Spanjës me ekipin e Mallorca-s, si dhe kishte fituar kampionatin evropian me Spanjën.

Rezart Taci, president i ardhshem i Bolonjes

rezarttaciRezart Taci do te jete presidenti i Bolonjes. Ceshtje oresh mbetet zyrtarizimi i kesaj marreveshjeje qe sipas mediave italiane, biznesmeni shqiptar do te bleje 80% te aksioneve te skuadres italiane, per nje vlere prej 20 milion euroPer momentin ende nuk dihet nese pervec presidentit skuadra e Bolonjes do te pesoje ndryshime te tjera ne staf apo jo.Aktualisht trajneri i kesaj skuadre eshte dhe duket se do te vazhdoje te jete Papadopulo ndersa Salvadori do te mbetet per momentin drejtori sportiv i kesaj skuadre.Interesimin per kete skuader Rezart Taci e ka treguar qe vitin e kaluar por ne 2008-n oferta nuk i eshte pranuar, nderkohe qe tashme eshte shume prane zyrtarizimit./Top Channel /

Fanol Perdedaj, ylli i ri i Bundesliges

PAnol_PerdeajMesfushori i talentuar, Fanol Perdedaj eshte vleresuar nga portali i njohur Spox.com, si nje nder pese futbollistet e rinje qe pritet te shkelqejne gjate sezonit te ri ne futbollin gjerman: “Perdedaj eshte vetem 18 vjec dhe me kualitetin e tij, prej mesfushori defensiv ka bindur trajnerin Lucien Fevre qe t’a ftoj ne ekipin e pare nga U-19 ” -thuhet ne kete ueb-faqe.
Me tej, vetë 18 vjecari tregon se tashme ndihet mire, pas lendimit qe ka pasur ne ligamentet e gjuri: “Tani jam rikthyer,gjuri eshte  mire”-pohoi Fanoli, i cili ka lindur ne Kosove dhe ka shkuar ne Gjermani ne moshen nje vjecare.
Continue reading

FSHF krijon kombetaren U15

U-15Shqiperia per here te pare do te kete ne dispozicion edhe nje kombetare femijesh U15.
Federata Shqiptare e Futbollit ka menduar per nje seleksionim me te hershem te talenteve te futbollit shqiptar duke krijuar nje hallke te re te zinxhirit te ekipeve perfaqesuese. Seleksionimin e ketyre femijeve ia ka besuar yllit te futbollit shqiptar Sulejman Demollari, ish trajneri i Dinamos, Lushnjes dhe trajneri i fundit shqiptar qe ka drejtuar kombetaren A ne vitin 2002, tashme ngarkohet me detyren e zbulimit te talenteve.
Continue reading

Satën: Unë e humba penalltinë, jo gjyqtari

suttonSkocezët vazhdojnë ta kenë “inatin” me vapën, madje dëshirojnë që në takimin e kthimit të bjerë shi
Xhon Satën, sulmuesi i Madhëruellit, është treguar i ndershëm në deklaratat e tij pas humbjes në Vlorë me Flamurtarin. Madje ai ka kërkuar që të mos paragjykohet gjyqtari austriak Fritz Stuçlik, për përsëritjen e 11 metërshit. Satën goditi për herë të dytë në të njëjtin vend, mirëpo Shpëtim Moçka bëri mrekullinë, duke e dërguar topin në fundore. “Mos kryqëzoni gjyqtarin, por mua. Unë isha ai që e humba penalltinë, Continue reading

Farnerud: Mos e paragjykoni Shqipërinë, ishte ndryshe!

aleksanderMesfushori i Stabaekut beson te kualifikimi, por nuk e nënvlerëson TiranënLojtari i Stabaekut, Farnerud, ishte i vetmi norvegjez që iu afrua, madje e gjeti rezultatin e ndeshjes së parë në Tiranë. Në aeroport, duke biseduar me gazetarët, para nisjes për në Shqipëri, Farnerud ishte shprehur: “Ndeshja del në barazim 1 1, ose fitojmë ne, 2 1.” Në fakt rezultoi e para, Stabaeku barazoi 1 1 me Tiranën, duke pritur më i qetë kthimin, në “Telnor Arena”, para tifozëve të vet. Lidhur me 90 minutat e lojës në kryeqytetin shqiptar, Farnerud u shpreh në një intervistë për mediat norvegjeze. Continue reading

EMIN ISMAJLI NË INGOLSTADT

eminMesfushori shqiptar, Emin Ismajili është transferuar në skuadrën gjermane, Ingolstadt, skuadër e cila bën gara në ligën e tretë gjermane. Stinorin e fundit Ismaili ishte pjesë e Waldhof Mannheimin. 27 vjeçari i lindur në Gjilan, edhe më parë kishte luajtur në Ingolstadt, në stinorët 2004-2006. Ismajli karrierën e ka filluar në skuadrën e Dritës nga Gjilani, nga e cila skuadër u transferua në Ingolstadt në vitin 2004 / KTV /

MEHMET HETEMAJ NË ALBINOLEFFE

MEHMET HETEMAJMesfushori shqiptar me pasaportë finlandeze, Mehmet Hetemaj është huazuar në skuadrën italiane, Albinoleffe nga skuadra greke Panionios. Hetemaj stinorin e fundit e kaloi si i huazuar në skuadrën Thrasyvuolos. 21 vjeçari i lindur në Skënderaj në stinorin e ardhshëm do të luaj në Serie B, ndërsa nëse tregon paraqitje të mira atëherë mund të mbetet edhe më gjatë në futbollin italian. / KTV /

Flamurtari, krenar në Kupat e Europës; Vllaznia shkërmoqet në Vjenë

EUROPLAUGEDo të ishte përcaktimi i duhur, ndoshta, për skuadrën vlonjate, nisur edhe nga fitorja 1-0 ndaj Madheruellit, në rikthimin e tij në Kupat e europës, aty ku bënte bujë edhe ndaj Barcelonës e Partizanit të Beogradit, në limitet e viteve 90-të. Të enjten e 16 korrikut 2009, Flamurtari ka luajtur ndeshjen e parë të Ligës së Europës. Pikërisht në stadiumin “Flamurtari”, të qytetit bregdetar, sportdashësit dhe lojtarët vlonjatë kanë dhuruar emocione të mëdha, si në shkallët e stadiumit, të mbushura plot me tifozë, por edhe në tapetin e blertë, Continue reading

Vlonjatët: Skocezë, po gaboheni për qytetin tonë

flamuratiNë Vlorë janë gati për të pritur skocezët, por edhe për të hedhur poshtë lajmet e publikuara ditë me radhë në Skoci mbi situatën në Shqipëri dhe qytetin e Vlorës. Kështu, është duke u detajuar tashmë edhe një program i qartë për të pritur në mënyrën më të mirë ekipin skocez të Madhëruellit, në ndeshjen e parë të datës 16 korrik që do të luhet në Vlorë në stadiumin “Flamurtari”. Drejtues të ekipit vlonjat janë duke u përgatitur për këtë eveniment të rëndësishëm, por pa harruar edhe përgatitjet e ekipit vlonjat dhe natyrisht faktin që do të jetë pikërisht ky Continue reading

Muça: Në “Qemal Stafa”, një tjetër simfoni!

Sipas trajnerit Shkëlqim Muça, ndeshja e nesërme do të ndryshojë nga ajo e Finlandës 
Skuadra e Dinamos vazhdon përgatitjet intensive nga ditë në ditë, duke u përgatitur seriozisht për ndeshjen e radhës ndaj Lahtit. Edhe pse rezultati i ndeshjes së parë i ka frenuar disi blutë, në kampin dinamovit ka ende persona që e mendojnë pozitivisht sfidën e ditës së enjte. I tillë është edhe trajneri Shkëlqim Muça, i cili ditën e djeshme, në prononcimin e tij për mediat e pranishme bën të ditur faktin se ndeshja e kthimit në “Qemal Stafa” do të jetë një tjetër simfoni dhe nuk do të ngjasojë aspak me sfidën e parë në Lahti të Finlandës. Sipas teknikut blu, tashmë kundërshtari nuk është i panjohur për Dinamon dhe ky fakt mund të jetë pozitiv. Ndërkohë, Muça kërkon një skuadër kompakte të gjitha drejtimet, duke mos menduar aspak gjatë 90 minutave të ditës së enjte për ndeshjen e kaluar. Sipas ish-trajnerit të Tiranës, Dinamo do ta kërkojë që në minutat e para golin, për të shpresuar më pas në një kualifikim.
Continue reading

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.